Skip to content

1447 Trenton Harb RdPennington, NJ 08534

Built 1962

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Mar 3, 2022

Property Information

Block52
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,056
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,100
52%
Improvement Value:$196,600
48%
Total Assessment$407,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,871+3.3%
2024$12,459-0.1%
2023$12,472+2.5%
2022$12,170+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft2,056DeedBook 6480, Page 1877Recorded4/6/2022

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 4850, Page 1

Property Sale

Sale
$289,500
DeedBook 3891, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1962