Skip to content

1439 Trenton Harb RdPennington, NJ 08534

Built 1964

Last Sale Price
$443,500
Last Sale Date
Jul 22, 2013

Property Information

Block52
Lot78
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,040
Acreage2.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,800
61%
Improvement Value:$173,000
39%
Total Assessment$444,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,042+3.3%
2024$13,593-0.1%
2023$13,606+2.5%
2022$13,277+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$443,500

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 6176, Page 564Recorded8/12/2013

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 2587, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1964