Skip to content

1446 Trenton Harb RdPennington, NJ 08534

Built 1969

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block51
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,817
Acreage1.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,400
67%
Improvement Value:$127,600
33%
Total Assessment$390,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,312+3.3%
2024$11,918-15.5%
2023$14,099+2.5%
2022$13,758+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,817DeedBook 6427, Page 185Recorded1/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1969