Skip to content

116 Pleasant Valley RdTitusville, NJ 08560

Built 1850

Last Sale Price
$200,500
Last Sale Date
Nov 24, 1993

Property Information

Block54
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class17
Description2 DWELLINGS
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,072
Acreage1.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,000
66%
Improvement Value:$133,100
34%
Total Assessment$390,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,315+3.3%
2024$11,921-0.1%
2023$11,933+2.5%
2022$11,644+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,500
DeedBook 2768, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1850