Skip to content

Fiddlers Creek Rd(Block 60 Lot 6)Titusville, NJ 08560

Built 1800
Public Property

Last Sale Price
$11,400,000
Last Sale Date
Apr 29, 1998

Property Information

Block60
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description5 DWELLS 14OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,756
Acreage172.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,700,400
97%
Improvement Value:$128,200
3%
Total Assessment$3,828,600

Tax History

YearProperty taxesChange
1999$19,633+8.0%
1998$18,181+7.2%
1997$16,956+0.6%
1996$16,863+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$11,400,000
DeedBook 3365, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1800