Skip to content

229 Pleasant Valley RdTitusville, NJ 08560

Built 1960

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block61
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,200
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,100
66%
Improvement Value:$117,700
34%
Total Assessment$341,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,791+3.3%
2024$10,445-0.1%
2023$10,456+2.5%
2022$10,203+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6280, Page 1240Recorded3/30/2017

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6250, Page 1458Recorded5/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960