Skip to content

401 Penn Titusville RdTitusville, NJ 08560

Built 1800
Public Property

Last Sale Price
$736,100
Last Sale Date
Nov 11, 2003

Property Information

Block62
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2DWLGS 1UG 5OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,573
Acreage55.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,351,500
68%
Improvement Value:$632,000
32%
Total Assessment$1,983,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$11,200+5.6%
2005$10,607+10.9%
2004$9,560+3.4%
2003$9,246+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$736,100
DeedBook 4684, Page 167

Property Sale

SaleMulti
$575,000
DeedBook 3561, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1800