Skip to content

332 Penn Harbourton RdPennington, NJ 08534

Built 1951

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
Jul 19, 2006

Property Information

Block62
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,430
Acreage1.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,700
61%
Improvement Value:$154,400
39%
Total Assessment$396,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,505+3.3%
2024$12,105+2.2%
2023$11,848+2.5%
2022$11,561+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$387,500
DeedBook 5427, Page 4

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4890, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1951