Skip to content

248 Penn Titusville RdPennington, NJ 08534

Built 1963

Last Sale Price
$417,500
Last Sale Date
Sep 7, 2022

Property Information

Block65
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,419
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
52%
Improvement Value:$149,400
48%
Total Assessment$314,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,926+8.1%
2024$9,183-0.1%
2023$9,192+2.5%
2022$8,970+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$417,500
Sq Ft1,419DeedBook 6499, Page 753Recorded9/8/2022

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,419DeedBook 6427, Page 1597Recorded1/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1963