Skip to content

34 Route 31 SouthPennington, NJ 08534

Built 1870

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 26, 2023

Property Information

Block65
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description2SF 2 OB
Dwellings1
ZoningOCC
Sq Footage2,847
Acreage2.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,200
54%
Improvement Value:$189,400
46%
Total Assessment$411,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,994+6.8%
2024$12,163+2.0%
2023$11,925+2.5%
2022$11,630+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,847DeedBook 6517, Page 125Recorded3/9/2023

Property Built

Built

Year Built: 1870