Skip to content

29 Route 31 SouthPennington, NJ 08534

Commercial

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Dec 28, 2000

Property Information

Block66
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
ZoningSC
Sq Footage---
Acreage15.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,110,000
92%
Improvement Value:$100,000
8%
Total Assessment$1,210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,200+3.3%
2024$36,978-0.1%
2023$37,014+2.5%
2022$36,119+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 3980, Page 79

Property Sale

Sale
$865,000
DeedBook 3029, Page 59

Property Sale

Sale
$925,000
DeedBook 2565, Page 693

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 2504, Page 657

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 2359, Page 321