Skip to content

Route 31 South(Block 66 Lot 7)Pennington, NJ 08534

Vacant Land

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Dec 28, 2000

Property Information

Block66
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningSC
Sq Footage---
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,841+3.3%
2024$2,750-0.1%
2023$2,753+2.5%
2022$2,687+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 3980, Page 79

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2720, Page 30

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 2456, Page 7