Skip to content

2631 Pennington RdPennington, NJ 08534

Built 1908

Last Sale Price
$1,163,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block68
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class20
Description2SB 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage4,998
Acreage1.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,400
18%
Improvement Value:$749,200
82%
Total Assessment$911,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,779+3.3%
2024$27,858-0.1%
2023$27,886+2.5%
2022$27,211+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,163,000
Sq Ft4,998DeedBook 6482, Page 1238Recorded4/22/2022

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 3529, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1908