Skip to content

2633 Pennington RdPennington, NJ 08534

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block68
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,899
Acreage1.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,400
50%
Improvement Value:$173,100
50%
Total Assessment$349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,034+7.2%
2024$10,290+4.9%
2023$9,813+2.5%
2022$9,576+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft1,899DeedBook 6608, Page 810Recorded11/7/2025

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,899DeedBook 6603, Page 979Recorded9/12/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920