Skip to content

115 Corrine DrPennington, NJ 08534

Built 1964

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block69
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,982
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,800
50%
Improvement Value:$195,700
50%
Total Assessment$392,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,391+10.1%
2024$11,256+5.0%
2023$10,723+2.5%
2022$10,457+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,982DeedBook 6511, Page 1361Recorded1/9/2023

Property Built

Built

Year Built: 1964