Skip to content

2627 Pennington RdPennington, NJ 08534

Built 1959

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 25, 2014

Property Information

Block68
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class18
Description1SST 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,636
Acreage1.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,200
33%
Improvement Value:$297,900
67%
Total Assessment$444,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,020+3.3%
2024$13,572-0.1%
2023$13,585+6.5%
2022$12,755+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,636DeedBook 6199, Page 987Recorded8/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1959