Skip to content

12 Maple LanePennington, NJ 08534

Built 1954

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 29, 2009

Property Information

Block72
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,574
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,800
57%
Improvement Value:$191,600
43%
Total Assessment$447,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,124+3.3%
2024$13,673+2.8%
2023$13,294+6.4%
2022$12,489+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 6013, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1954