Skip to content

8 Harvest DrPennington, NJ 08534

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2015

Property Information

Block68
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,495
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
60%
Improvement Value:$142,500
40%
Total Assessment$357,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,286+8.1%
2024$10,436+4.8%
2023$9,957+2.5%
2022$9,716+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$171,479
DeedBook 3155, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1960