Skip to content

32 Dublin RdPennington, NJ 08534

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block89
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,528
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,200
51%
Improvement Value:$166,500
49%
Total Assessment$339,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,724+8.1%
2024$9,917-0.1%
2023$9,926+2.5%
2022$9,686+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4427, Page 187

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3854, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1955