Skip to content

31 Wash Cross Penn RdPennington, NJ 08534

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$498,000
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block69
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description1.5SB/1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,479
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,800
49%
Improvement Value:$166,700
51%
Total Assessment$324,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,244+7.5%
2024$9,526+4.8%
2023$9,088+2.5%
2022$8,868+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$498,000
Sq Ft1,479DeedBook 6591, Page 1467Recorded5/23/2025

Property Sale

Sale
$421,000
Sq Ft1,567DeedBook 6443, Page 516Recorded6/3/2021

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,567DeedBook 6369, Page 608Recorded6/4/2019

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4928, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1955