Skip to content

111 Johnstone DrPennington, NJ 08534

Built 1971

Last Sale Date
Dec 17, 2013

Property Information

Block69
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,723
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,900
48%
Improvement Value:$221,400
52%
Total Assessment$423,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,364+7.4%
2024$12,447+4.9%
2023$11,869+2.5%
2022$11,582+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971