Skip to content

94 Featherbed LaneHopewell, NJ 08525

Built 1987

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block6
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class19
Description2SF/2AG/1OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,576
Acreage2.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,200
43%
Improvement Value:$328,800
57%
Total Assessment$577,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,216+5.5%
2024$17,266-8.6%
2023$18,895+2.5%
2022$18,438+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft2,576DeedBook 6414, Page 1262Recorded9/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1987