Skip to content

120 Featherbed LaneHopewell, NJ 08525

Built 1994

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block8
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,510
Acreage16.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,400
49%
Improvement Value:$301,700
51%
Total Assessment$594,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,575+3.3%
2024$17,013-0.1%
2023$17,029+2.5%
2022$16,617+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$780,000
Sq Ft2,510DeedBook 6376, Page 318Recorded8/2/2019

Property Sale

SaleMulti
$697,000

From:

To:

Sq Ft2,510DeedBook 6260, Page 414Recorded8/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2579, Page 463