Skip to content

4 Featherbed LaneHopewell, NJ 08525

Built 1950

Last Sale Price
$13,000
Last Sale Date
Dec 13, 2010

Property Information

Block6
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,067
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,000
56%
Improvement Value:$173,100
44%
Total Assessment$394,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,442+6.6%
2024$11,677-0.1%
2023$11,688+2.5%
2022$11,406+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$13,000

Property Built

Built

Year Built: 1950