Skip to content

42 Penn Lawrenceville RdPennington, NJ 08534

Built 1921

Last Sale Date
Dec 13, 2011

Property Information

Block71
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class16
Description1SF 3UG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,547
Acreage1.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,400
70%
Improvement Value:$90,600
30%
Total Assessment$298,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,408+3.3%
2024$9,107-0.1%
2023$9,116+2.5%
2022$8,895+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1921