Skip to content

2564 Pennington RdPennington, NJ 08534

Built 1924

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block71
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage979
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,300
72%
Improvement Value:$61,100
28%
Total Assessment$217,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,863+9.8%
2024$6,253-8.3%
2023$6,819+2.5%
2022$6,654+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft979DeedBook 6425, Page 1325Recorded12/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1924