Skip to content

113 Blackwell RdPennington, NJ 08534

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2024

Property Information

Block72
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF 2UG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,104
Acreage2.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,200
75%
Improvement Value:$69,100
25%
Total Assessment$277,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,754+3.3%
2024$8,474-0.1%
2023$8,483+2.5%
2022$8,277+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6570, Page 1398

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4474, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1950