Skip to content

17 Maple LanePennington, NJ 08534

Built 1954

Last Sale Date
Feb 18, 2016

Property Information

Block72
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,916
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,600
55%
Improvement Value:$214,600
45%
Total Assessment$472,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$11,288+3.8%
2014$10,871+7.0%
2013$10,156+5.3%
2012$9,647-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954