Skip to content

409 Federal City RdPennington, NJ 08534

Built 1894

Owner
---
Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Dec 10, 2025

Property Information

Block72
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 1UG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,992
Acreage2.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$312,500
63%
Improvement Value:$183,600
37%
Total Assessment$496,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,662+3.3%
2024$15,161-0.1%
2023$15,176+2.5%
2022$14,809+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$840,000
Sq Ft1,992DeedBook 6615, Page 1465Recorded1/14/2026

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2584, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1894