Skip to content

400 Oak StreetPennington, NJ 08534

Built 1952

Last Sale Price
$554,000
Last Sale Date
Apr 1, 2010

Property Information

Block72
Lot61
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,200
48%
Improvement Value:$295,100
52%
Total Assessment$567,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,910+3.3%
2024$17,337+2.8%
2023$16,858+4.4%
2022$16,149+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$554,000
DeedBook 6048, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1952