Skip to content

481 Federal City RdPennington, NJ 08534

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 23, 2025

Property Information

Block72
Lot76
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,720
Acreage0.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,200
57%
Improvement Value:$178,200
43%
Total Assessment$415,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,114+3.3%
2024$12,695-0.1%
2023$12,707+2.5%
2022$12,400+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft1,720DeedBook 6614, Page 599Recorded12/30/2025

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 3129, Page 9

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 2358, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1961