Skip to content

135 Blackwell RdPennington, NJ 08534

Built 1894

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Oct 23, 2015

Property Information

Block72
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF 2UG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,465
Acreage50.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$562,300
69%
Improvement Value:$252,700
31%
Total Assessment$815,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,730+73.0%
2024$14,874-0.1%
2023$14,888+2.5%
2022$14,528+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$990,000

From:

To:

Sq Ft2,465DeedBook 6232, Page 1430Recorded11/4/2015

Property Sale

Sale
$78,750

From:

To:

Sq Ft2,465DeedBook 6231, Page 1220Recorded10/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 1894