Skip to content

5 Birch StPennington, NJ 08534

Built 1957

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
Aug 4, 1988

Property Information

Block74
Lot65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,428
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,500
47%
Improvement Value:$283,000
53%
Total Assessment$536,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,937+3.3%
2024$16,395+2.9%
2023$15,937+2.5%
2022$15,552+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$344,000
DeedBook 24558, Page 911

Property Built

Built

Year Built: 1957