Skip to content

244 Federal City RdPennington, NJ 08534

Built 1950

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block77
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,058
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,100
54%
Improvement Value:$203,300
46%
Total Assessment$445,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,061+3.3%
2024$13,611-0.1%
2023$13,625+2.5%
2022$13,295+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft2,058DeedBook 6519, Page 1461Recorded4/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 1950