Skip to content

50 Penn Lawrenceville RdPennington, NJ 08534

Built 1954

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block71
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,988
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,400
59%
Improvement Value:$128,900
41%
Total Assessment$314,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,922+3.3%
2024$9,605-0.1%
2023$9,614+2.5%
2022$9,382+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,988DeedBook 6425, Page 696Recorded12/22/2020

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 5804, Page 36

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2472, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1954