Skip to content

202 Moore CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$120,936
Last Sale Date
Sep 23, 2008

Property Information

Block78.19
Lot13
QualifierC91
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class35
DescriptionC940/20 PLEX/M
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
43%
Improvement Value:$68,400
57%
Total Assessment$120,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,817+3.3%
2024$3,695-0.1%
2023$3,698+2.5%
2022$3,609+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,936
DeedBook 5932, Page 242

Property Sale

SaleMulti
$109,500
DeedBook 5015, Page 64

Property Sale

SaleMulti
$101,577
DeedBook 4624, Page 218

Property Sale

SaleMulti
$73,288
DeedBook 3010, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1994