Skip to content

9 Miller CirclePennington, NJ 08534

Built 2003

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 23, 2006

Property Information

Block78.43
Lot1
QualifierC005
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2016

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHSE/DARLING
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,070
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,400
42%
Improvement Value:$192,500
58%
Total Assessment$329,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,096+3.3%
2024$9,773+3.9%
2023$9,406+2.5%
2022$9,179+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5403, Page 80

Property Sale

Sale
$316,600
DeedBook 4542, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 2003