Skip to content

44 Sutton CourtPennington, NJ 08534

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block78.43
Lot1
QualifierC049
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2016

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHSE/BELMONT
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,783
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
45%
Improvement Value:$167,100
55%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,253+3.3%
2024$8,957+3.8%
2023$8,629+2.5%
2022$8,421+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$356,000

From:

To:

Sq Ft1,783DeedBook 6337, Page 398Recorded8/13/2018

Property Sale

Sale
$353,000

From:

To:

Sq Ft1,783DeedBook 6228, Page 231Recorded9/8/2015

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 5531, Page 196

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 5229, Page 177

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 4561, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 2003