Skip to content

15 Blake DrivePennington, NJ 08534

Built 2004

Last Sale Price
$375,900
Last Sale Date
Oct 3, 2017

Property Information

Block78
Lot10.02
QualifierC107
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2016

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHSE/COVENT
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,156
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
32%
Improvement Value:$240,300
68%
Total Assessment$355,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,211+6.2%
2024$10,552-0.1%
2023$10,563+2.5%
2022$10,307+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,900

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 6302, Page 1594Recorded10/5/2017

Property Sale

Sale
$337,500
DeedBook 6099, Page 411

Property Sale

Sale
$354,881
DeedBook 4905, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 2004