Skip to content

133 Newman CourtPennington, NJ 08534

Built 2005

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block78
Lot10.02
QualifierC191
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2016

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHSE/COVENT
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,156
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
32%
Improvement Value:$242,200
68%
Total Assessment$357,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,270+6.2%
2024$10,610-0.1%
2023$10,621+2.5%
2022$10,364+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$378,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 6214, Page 904Recorded3/23/2015

Property Sale

Sale
$405,027
DeedBook 5093, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 2005