Skip to content

233 Concord PlacePennington, NJ 08534

Built 2006

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block78
Lot10.02
QualifierC220
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2016

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHSE/BARRING
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,594
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
37%
Improvement Value:$198,500
63%
Total Assessment$313,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,891+6.6%
2024$9,275-0.1%
2023$9,284+2.5%
2022$9,059+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,594DeedBook 6536, Page 1122Recorded10/2/2023

Property Sale

Sale
$371,705
DeedBook 5465, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 2006