Skip to content

235 Concord PlacePennington, NJ 08534

Built 2006

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block78
Lot10.02
QualifierC221
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2016

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHSE/BARR
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,594
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
37%
Improvement Value:$194,100
63%
Total Assessment$308,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,752+6.7%
2024$9,140-0.1%
2023$9,149+2.5%
2022$8,928+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft1,594DeedBook 6576, Page 404Recorded12/3/2024

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,594DeedBook 6517, Page 1120Recorded3/15/2023

Property Sale

Sale
$333,000

From:

To:

Sq Ft1,594DeedBook 6179, Page 1124Recorded9/30/2013

Property Sale

Sale
$336,500
DeedBook 6105, Page 378

Property Sale

Sale
$355,960
DeedBook 5419, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 2006