Skip to content

41 Van Dyke RdHopewell, NJ 08525

Built 1919

Last Sale Price
$39,000
Last Sale Date
Apr 27, 2012

Property Information

Block7
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class15
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage549
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
86%
Improvement Value:$13,800
14%
Total Assessment$100,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,179+9.6%
2024$2,900-0.1%
2023$2,903+2.5%
2022$2,833+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 6147, Page 1551

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1919