Skip to content

39 Orchard AvePennington, NJ 08534

Built 1935

Last Sale Date
Dec 13, 2011

Property Information

Block80
Lot128
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,433
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,400
73%
Improvement Value:$63,000
27%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,368+7.2%
2024$6,876-0.1%
2023$6,883+2.5%
2022$6,716+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935