Skip to content

278 Hopewell Amwell Rd(Block 8 Lot 2)Hopewell, NJ 08525

Built 1765

Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block8
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class21
Description2SST 2AG 7OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage3,913
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
29%
Improvement Value:$842,300
71%
Total Assessment$1,187,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,483+3.3%
2024$36,284-0.1%
2023$36,320+2.5%
2022$35,441+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1765