Skip to content

1587 Reed RdPennington, NJ 08534

Built 1935
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Mar 21, 2003

Property Information

Block91
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1.5SB 2UG
Dwellings1
ZoningSI
Sq Footage3,654
Acreage1.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,000
43%
Improvement Value:$399,000
57%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,099+3.3%
2024$21,392-0.1%
2023$21,413+2.5%
2022$20,895+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 4503, Page 241

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3368, Page 49

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2632, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1935