Skip to content

147 Church RdTitusville, NJ 08560

Built 1955

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Nov 17, 1994

Property Information

Block97
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,847
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,500
70%
Improvement Value:$97,500
30%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,260+3.3%
2024$9,932-0.1%
2023$9,942+2.5%
2022$9,701+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 2881, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1955