Skip to content

145 Church RdTitusville, NJ 08560

Built 1926

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 7, 2020

Property Information

Block97
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,366
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,100
82%
Improvement Value:$52,100
18%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,162+3.3%
2024$8,869-0.1%
2023$8,877+2.5%
2022$8,662+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,366DeedBook 6393, Page 1712Recorded1/16/2020

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2566, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1926