Skip to content

118 North Star AveHopewell, NJ 08525

Built 1969

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
May 16, 2018

Property Information

Block9
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF 1OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,734
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,000
56%
Improvement Value:$199,600
44%
Total Assessment$450,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,225+3.3%
2024$13,770+10.0%
2023$12,517+2.5%
2022$12,215+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,734DeedBook 6327, Page 1242Recorded5/23/2018

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 4643, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1969