Skip to content

87 Harmony AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1993

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Oct 26, 2024

Property Information

Block1004
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,876
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,900
24%
Improvement Value:$206,200
76%
Total Assessment$273,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,782+2.0%
2024$7,626+3.2%
2023$7,393+1.4%
2022$7,290+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,876DeedBook 6573, Page 1201Recorded11/6/2024

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 2699, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1993